39 rodin s vážně nemocným dítětem potřebuje finanční pomoc

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, vážné metabolické poruchy, vzácné nemoci, těžké kombinované postižení nebo vážné komplikace po porodu či těžkém úrazu. Dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl těmto rodinám pravidelně pomáhají.   

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila," říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. Rodiny s dětmi mohou do systému pomoci doporučit lékaři, sestry, další zdravotní pracovníci, sociální pracovníci či různé neziskové organizace a spolky, které se zaměřuji na jednotlivé tipy onemocnění a pomáhají rodinám jinak, například materiálně či zajišťují psychosociální nebo jinou podporu. „Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ dodává Petr Sýkora.

Pravidelné příspěvky jsou určené jak na výdaje s léčbou, tak běžný chod domácnosti. S vážnou nemocí se často pojí dlouhodobé někdy trvalé přerušení zaměstnání jednoho z rodičů. Typické výdaje spojené s léčbou jsou například rehabilitační a zdravotní pomůcky, lázeňské pobyty, rehabilitace, terapie, asistence, stacionář, doplatky na léky, vitamíny či speciální strava.

Na Frýdecko-Místecku míří podpora aktuálně 39 rodinám s nemocnými dětmi a 9 rodinám s onkologicky nemocným rodičem. Od listopadu 2011, kdy byla nadace Dobrý anděl založena, dárci pomohli na Frýdecko-Místecku již 72 rodinám, které zasáhla vážná nemoc. V rámci České republiky je číslo mnohem vyšší, pravidelnou pomoc již dostalo 5 241 rodinám s dětmi.

 

Dominikovi (17) a paní Lucii z Frýdlantu nad Ostravicí pomáhají Dobří andělé již několik let

„Dominiček se narodil v rocen 2001 jako zdravé dítě. V 10 měsících utrpěl vážný úraz a od té doby jsme znali jen nemocnice, pípání přístrojů, strach, beznaděj, bolest. První boj o jeho život byl hodně těžký. Lékaři nedávali Domískovi skoro žádné procento na přežití. Po třech měsících ze dne na den jako zázrakem jeho tělíčko vzchopilo, a začalo z posledních sil bojovat a život si opravdu vybojoval,“ vypráví maminka Dominika, paní Lucie. Bohužel o několik let později lékaři zjistili, že vysoké dávky léků v období, kdy bojoval o život, vzali za své. Objevila se cirhóza jater. 

„Od té doby až po transplantaci jater v Hamburku Dominiček bojoval ještě několikrát kvůli komplikacím spojeným s cirhózou jater o život. I přes velmi špatné prognózy lékařů to vždy zvládl a vždy se vrátil do běžného života. V roce 2007 musel podstoupit čtyřnásobnou transplantaci jater v Německu. Během 3. a 4. transplantace byl Dominičkův stav velmi kritický a lékaři museli Dominička několikrát resuscitovat, což na něm zanechalo trvalé následky,“ pokračuje paní Lucie. Dominik je plně odkázán na její péči. Reaguje na podněty, směje se, ale nemluví, nedokáže se sám najíst a není schopen chůze.  

O Dobrém andělovi se dozvěděli v nemocnici. Pravidelné příspěvky jim pomáhají hradit především pravidelné rehabilitace a potřebné zdravotní pomůcky. „Děkujeme těm, kterým není lhostejný život druhých, těch, kteří neměli takové štěstí jako jiní zdraví lidé a musí za to, co je pro nás úplně běžná věc jako je chůze, řeč, zdraví, bojovat každý den a hlavně v tomto boji vytrvat. My se nikdy nevzdáme, to vím,“ dodává paní Lucie. 

Staňte se Dobrým andělem
Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Jako dárce, Dobrý anděl, vidíte příběhy rodin, kterým pomáháte. Příspěvky dárců nadace Dobrý anděl odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu, ve které vážně onemocnělo dítě?
Doporučte jim pomoc Dobrých andělů. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci nadace Dobrý anděl již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.