Automobilka Hyundai letos vyrobila v Nošovicích téměř 160.000 aut

Automobilka Hyundai vyrobila v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v letošním prvním pololetí téměř 160.000 vozů, což je zhruba stejně jako loni. Závod plní plán, který je na celý rok 300.000 aut, a vyrábí na plnou kapacitu. ČTK o tom informoval mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Vyrobené množství aut za první půlrok je vyšší, než je ideální polovina plánu. "Musíme ale vzít v úvahu, že ve druhém pololetí bude v závodě na přelomu července a srpna pravidelná dvoutýdenní odstávka, spojená s údržbou veškerých linek, a týdenní odstávka bude i v zimě mezi Vánoci a Novým rokem. Ve druhém pololetí tedy bude méně pracovních dní, a proto je menší i plánovaný objem výroby," vysvětlil mluvčí.
 
Téměř 96 procent vyrobených vozidel putovalo do 56 zemí, hlavně do Evropy, nejvíce do Německa, Ruska, Velké Británie, Španělska a Itálie. "Do České republiky bylo za prvních šest měsíců letošního roku dodáno 6653 aut z nošovické produkce, což je proti loňskému roku nárůst o 23,6 procenta," uvedl Vaněk. Česká republika se tak podle něj v počtu prodaných vozů dostala na sedmou příčku, zatímco loni v prvním pololetí byla jedenáctá.
 
Celkově nejprodávanějším modelem z nošovické produkce podle něj stále zůstává sportovně-užitkové vozidlo (SUV) Hyundai ix35, jehož výroba představuje téměř 55 procent kapacity. V automobilce Hyundai pracuje 3400 lidí, dalších přibližně 7000 zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.
 
zdroj: ČTK