Až 73 % Čechů si myslí, že psi patří do města

Česká republika patří k velmocem ve sdílení domácnosti člověka a domácích zvířat. Skoro každá druhá domácnost u nás má doma kočku nebo psa. Podle aktuálního průzkumu společnosti Krmiva Pučálka, který zpracovala agentura Rondo Data, si více než 73 % dotázaných myslí, že pes do města patří.  Pokud by přišla nečekaná finanční krize, tak raději ušetří lidé na sobě než na pejskovi. Více jak polovině dotázaných vadí nejvíce výkaly na ulici.  

Skoro každý druhý dotázaný v aktuálním průzkumu je majitelem psa (66 %). Z toho také plyne, že lidé mají psa jako součást rodiny a berou ho za nejlepšího přítele člověka (80 %). Naopak pouze 7 % dotázaných nebere psa jako celoživotního kamaráda. Nejvíce psů mají lidé ve městech a podle průzkumu se 73, % respondentů domnívá, že pes do města patří.

I když jsme národ pejskařů, bohužel pracovní podmínky většiny z nich nejsou takové, aby si mohli psa brát s sebou do práce. Možnost vzít si zvíře do zaměstnání má pouze 20 % dotázaných. Dalších 80 % dotázaných musí mít psa během dne doma, protože typ práce či zaměstnavatel jim to nedovoluje.

„Možná toto vede majitele k tomu, že se tuto skutečnost pak snaží u svých miláčků vyžehlit nákupem kvalitnějšího krmiva a různých pamlsků,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Pučálka z Krmiva Pučálka. „Výsledky průzkumu totiž ukazují, že lidé u psa nejvíce utrácí za kvalitní krmivo (71 %), další nemalé výdaje pak jdou na veterináře (18 %),“ dodává Martin Pučálka.

 Průzkum ukazuje také zajímavý fakt, že pokud by se 81 %, dotázaných vlastnících psa dostalo do finančních problémů, raději by ušetřili na své stravě, než by snižovali kvalitu u svého psa.

Co se týče nákladů, lidé do psa investují měsíčně nejčastěji do 1000 Kč (48 %), v menší míře do 2000 Kč (30 %). Více jak 3000 Kč pak utratí pouze 11,48 % dotázaných.

Zajímavostí průzkumu také je, že více než polovina lidí (53 %) se domnívá, že sdílí podobu se svým psem. Patříme také k „rasově“ velmi tolerantním pejskařům, více než třetina dotázaných (40 %) nepreferuje žádnou konkrétní rasu. Kdyby si přeci jenom měli vybrat, nejméně populární jsou u oslovených bojová plemena (36 %).

Dále z průzkumu Rondo Data vyplývá, že nejvíce lidem vadí (pejskařům i nepejskařům) psí výkaly na ulici (53 %), 19 % nejvíce vadí, když jsou psi na volno bez vodítka.