Bývalý šéf automobilky Tatra Ronald Adams odchází do důchodu

Generální ředitel kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams odchází do důchodu. Z podniku odejde 31. července. ČTK to dnes za Tatru oznámil Radek Ivaniškin. Od převzetí firmy novými majiteli, kteří ji letos v březnu získali v dražbě, už Adams podnik fakticky nevedl.

Američan Adams působil v Tatře v různých funkcích od roku 2001, původně jako zástupce amerických akcionářů v dozorčí radě. Od roku 2006, kdy automobilku čtyři čeští a zahraniční investoři ovládli, byl Adams generálním ředitelem a předsedou představenstva. Kvůli dluhům ale letos Tatra skončila v dražbě.
 
Mluvčí firmy Tatra Trucks, které nyní automobilka patří, Andrej Čírtek řekl, že Adams funkci sice stále měl, ale nevykonával ji. "Jeho kompetence po změně majitele automobilky od počátku převzali předseda představenstva společnosti Tatra Trucks Petr Rusek a místopředseda představenstva Radek Strouhal," řekl Čírtek.
 
Server Ekonom dnes uvedl, že Adams figuroval v automobilce jako generální ředitel jen s ohledem na jeden rozjednaný blízkovýchodní kontrakt, který se nyní podařilo uzavřít. Ivaniškin sdělil, že jde o nejvýznamnější zakázku v posledních letech. Tatra dodá na Blízký východ automobily a výrobní zařízení v hodnotě 4,5 miliardy korun. Další informace o zakázce zatím podle Čírtka nelze poskytnout. Ivaniškin uvedl, že tým vedený Adamsem pracoval na dojednání zakázky tři roky.
 
Adams v současné době čelí obžalobě z korupce. Případem se zabývá soud v Brně. Podle obžaloby nabídl Adams na veletrhu IDET v roce 2009 v Brně tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Martinu Bartákovi úplatek 20 milionů korun za to, že zajistí armádní zakázku pro firmu Tatra. Adams vinu odmítá, Bartáka prý na veletrhu jen potkal a pozdravil.
 
zdroj: ČTK