ČSSD vypověděla ve Frýdku-Místku koaliční smlouvu s ANO

Koalice ANO a ČSSD, která od listopadu vedla Frýdek-Místek, se rozpadla. Koaliční smlouvu vypověděla ČSSD, která dospěla k závěru, že hnutí ANO nejde o blaho občanů, ale jen o blaho některých jeho členů. Podle zástupců hnutí ANO naopak jejich koaliční partner od počátku zneužíval jejich důvěry a nedostatku zkušeností. Zástupci ČSSD a ANO to uvádějí v prohlášeních, která dnes přečetli na tiskových konferencích.

Sociální demokraté uvedli, že neustále ustupovali požadavkům ANO. Vadí jim, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře. Posledním impulsem, který je vedl k vypovězení smlouvy, bylo podle sociálních demokratů jednání jednoho radního za ANO, který podle nich pozměnil smlouvu a následně se ji pokusil vyměnit za originální dokument.
 
Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka nemá obavy z toho, že by podobné regionální problémy mohly dopadat i na vládní koalici ČSSD, ANO a lidovců. "Já si myslím, že není možné se domnívat, že pokud se rozpadne koalice ve Frýdku-Místku nebo jiném městě či obci, že to znamená, že se rozpadne i koalice na vládní úrovni," řekl dnes Sobotka. Poznamenal také, že se nechce plést tamním sociálním demokratům do rozhodování. Věří, že měli dostatečně silné argumenty.
 
Podle Pobuckého se večer na vypovězení smlouvy shodlo všech 12 zastupitelů ČSSD. Ráno to oznámili členům ANO. "Dnes jsme se dostali do stavu po volbách. To znamená, že nyní začnou vyjednávat, předpokládám, všichni se všemi. Může se stát, a s tou variantou i my počítáme, že nakonec zde vůbec nebudeme v koalici a budeme v opozičních lavicích," řekl Pobucký. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyjednávat s kýmkoliv, včetně hnutí ANO, pokud nebude dělat kroky, které ČSSD kritizuje.
 
"Nemůžeme souhlasit s personální politikou hnutí ANO, kdy se rozhodlo postupně zaměstnávat své stranické funkcionáře," píšou sociální demokraté v prohlášení. Radního, který se podle nich pokusil vyměnit pozměněný materiál za originální dokument, vyzvala ČSSD k rezignaci. Eticky se podle sociálních demokratů dopustil podvodu.
 
ANO tvrzení ČSSD odmítá. "Svou naivitou jsme dali ČSSD do ruky veškeré střelivo, nechali jsme se zmanipulovat k mnoha chybám," uvádí ANO v prohlášení. Napětí v koalici podle jeho členů vzniklo od chvíle, kdy začali tyto chyby rovnat. "Dnes už víme, že mnohé rady ze strany zkušených politiků sociální demokracie měly vést pouze k diskreditaci hnutí ANO v koalici a jeho oslabení jako případné budoucí opozice," píše se v prohlášení.
 
V případě zmíněného radního se podle ANO jednalo o Milana Valacha, který ve společnosti Distep podepsal smlouvu, jež teprve měla jít ke schválení. Frýdecko-místecký primátor Radim Vrbata (ANO) řekl, že stejně ale učinil i zástupce ČSSD Jiří Vzientek. Škodu podle něj žádnou nezpůsobili a své pochybení přiznali.
 
Na fungování města se fakticky nic nezmění až do jednání zastupitelstva, které, pokud vznikne nová koaliční dohoda, může vedení města vyměnit. Nejbližší řádné zasedání frýdecko-místeckého zastupitelstva bude 9. března. Vrbata ale řekl, že svolá mimořádné zastupitelstvo.
 
ANO je podle něj připraveno jít do opozice. Vrbata se domnívá, že ČSSD už má nějakou variantu připravenou. Hnutí ANO podle něj společnou cestu s ČSSD asi nenajde. Řekl, že pokud by ale hnutí znovu bylo v koalici, on sám už by se o funkci primátora neucházel a dal by prostor dalším členům. "Uznávám své pochybení, nechtěl bych nikdy poškodit značku ANO," řekl.
 
Vítězné hnutí ANO se loni po volbách nejprve domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M. Nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Dvojkoalice má ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel. V radě má ANO šest zástupců, ČSSD pět.
 
ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů. ČSSD má 12 křesel, po šesti mají KSČM a Naše město F-M a čtyři zástupce lidovci. Sociální demokraté, kteří město do loňska vedli, oproti minulým volbám přišli v zastupitelstvu o třetinu mandátů. Policie řadu lidí z bývalého vedení města obvinila například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i bývalý primátor a současný náměstek primátora Pobucký.
 
zdroj: ČTK