Dlouhodobý homeoffice přesunuje stále více kancelářského vybavení do domácností

V posledních měsících lze sledovat nový trend. Je již jasné, že doma se bude pracovat dlouhodobě, tak se po počítačích do domácích kanceláří stěhuje i další vybavení. Nejde jen o kancelářský nábytek, který se musí přizpůsobit domácímu použití, firmy dnes začínají zaměstnancům pořizovat i zasedačkové technologie.

Jako první se při jarním přesunu do domácích kanceláří přesunuly základní pracovní prostředky, tedy často počítače. Pokud zaměstnanec měl již v době přechodu jednoduše přenosný notebook, bylo vše jednoduché. Ale přesunovaly se i klasické PC spolu s monitory a klávesnicemi nebo třeba tiskárny a scannery. Kdo potřeboval, stěhoval si v krabicích i fyzické podklady nutné k práci.

Spolu s počítači však bylo třeba přesunout do domácností i bezpečnou infrastrukturu. „Někteří zaměstnavatelé při přesunu pracovní síly do domácích kanceláří podceňovali zabezpečení. To se jistě dlouhodobě nevyplatí, zaměstnavatelé to již vědí a o zabezpečení domácí práce, i třeba bezpečných videokonferencí, je rostoucí zájem,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.

S příchodem podzimní druhé vlny pandemie je jasné, že do starých kolejí se vše jen tak nevrátí. Proto dochází k přesunu dalšího vybavení do domácích pracovních místností, koutů či míst. Když se doma nepracuje již pouze výjimečně, je třeba pro práci vytvořit patřičné podmínky. A zaměstnavatelé se již začínají zajímat, jak mají jejich zaměstnanci uzpůsobené pracovní prostředí. Přesunují jim domů kancelářský nábytek, kterého již v kancelářích není tolik třeba, protože část míst se mění na místa sdílená. Tedy taková, která může využívat více zaměstnanců. Zbylé židle, stoly a další kancelářský nábytek pak putuje na homeoffice.

Lidé navíc stále více myslí na pracovní místa už při zařizování nového či rekonstrukci stávajícího bydlení. „Homeoffice se stává pevnou součástí našich domácích životů. V Lightway máme stále více poptávek a realizací světlovodů, tedy přístupu přirozeného a pro práci zdravého světla, do samostatných místností jako domácích kanceláří, ale i k osvětlení pracovních koutů v prostorách třeba dosud nevyužívané chodby či zastrčeného rohu,“ říká Jakub Brandalík, ze společnosti Lightway.

Aktuální novinkou jsou cílené investice, které mají vylepšit homeoffice prostředí a udělat z něj kreativnější místo k práci. „Zaznamenáváme od firem rostoucí zájem o vybavování domácích kanceláří nejmodernější kancelářskou technikou, kterou dosud využívali většinou jen v zasedacích místnostech či kreativních hubech,“ říká Michal Černý z Audiopro. A dodává: „Příkladem může být speciální řešení Kaptivo – kamera pro on-line snímání a sdílení obsahu vytvořeného na klasické tabuli – whiteboardu. Speciální kamera promění pomocí systému počítačového vidění na bázi umělé inteligence každý běžně používaný whiteboard na inteligentní nástroj pro spolupráci, zobrazující tabuli, jejíž plný, nezkreslený obsah vidí a mohou snadno ukládat všichni účastnící videokonference.“

Foto ilustrační