Dva muži z Litoměřicka vykradli nejméně 70 hrobek

Policie zadržela dva muže z Litoměřicka, kteří vykrádali hroby. Dostali se nejméně do 70 hrobek, majitelům způsobili škodu přes 500.000 korun. Podle litoměřického kriminalisty Romana Kočího je zajímaly hlavě starší neudržované hroby, kradli zlaté zuby, medaile i další věci. Za hanobení lidských ostatků, poškozování cizí věci a krádež jim hrozí nejvýše tři roky vězení. Oba podezřelí jsou ve vazbě.

"Domnívali se, že i kvůli nízké sazbě se policie případem nebude příliš zabývat," řekl na tiskové konferenci k případu Kočí. Muži vykrádali hroby od letošního května na Litoměřicku, Českolipsku, Ústecku a Děčínsku. Policisté jednoho z nich, osmatřicetiletého muže z Litoměřic, zadrželi 14. ledna večer u hřbitova v ústecké čtvrti Neštěmice.

Obvykle ale muži pracovali ve dvou. Podle kriminalistů se ale týden před zadržením pohádali o peníze. Druhý podezřelý, osmatřicetiletý muž z Úštěka, obvykle hlídal venku, když byl první muž ve hrobce. Za jeden večer dostával tisíce korun, vykradač hrobů mu ale nechtěl říkat, kolik si krádežemi v hrobech vydělá on. Druhého muže zatkla policie jen o několik hodin později. Při domovních prohlídkách policie našla mnoho ukradených předmětů, ale i vybavenou dílnu na jejich čištění a úpravy.

Muž z Litoměřic dokázal sám pohnout i velmi těžkou náhrobní deskou. Když vlezl po kovovém skládacím žebříku dovnitř, násilím otevřel nebo i rozkopal dřevěné rakve. Na zinkové si vyrobil nástroj, který policisté popsali jako "velký otvírák na konzervy". Z hrobů pak odnášel cennosti, ale i čelisti se zlatými zuby. Zlaté zuby muž dokázal i roztavit.

Vykradené hroby bylo i pro jejich majitele a správce hřbitovů velmi obtížné rozpoznat, zloději za sebou hrobky pečlivě zavírali. Zaměřovali se často na staré, i německé hroby. Vykradli ale i rakev, kterou uložili do hrobu teprve před dvěma lety. Podle policie byla motivace mužů rozdílná. "Muž z Úštěka přiznal, že ho motivoval pouze finanční zisk. Druhý pachatel z Litoměřic ale tvrdil, že to pro něj byl takřka adrenalinový sport, ale peníze ho nezajímaly," popsal kriminalista.

Policie v současné době šetří, jestli dvojice mužům kteří již byli pro majetkovou trestnou činnost trestáni, nevykradla hrobů víc než 70 prokázaných. Zatím se jí nepodařilo prokázat spojitost pachatelů s vykradením biskupského hrobu v Litoměřicích v červenci 2010. "Když jsme se pachatele na ten hrob zeptali, na dvě hodiny přestal mluvit, nechtěl ani kafe," dodal jeden z litoměřických kriminalistů.

zdroj: ČTK