Firma Huisman Konstrukce vyrobila stotunové hydraulické kleště

Společnost Huisman Konstrukce připravuje k transportu jeden z největších dílů, který kdy vyrobila. Ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku bude přepravován jako jeden celek. Jde o obří hydraulické kleště, které se stanou součástí systému pro pokládku potrubí na mořské dno. V podniku si je včera prohlédl prezident Miloš Zeman. Kleště budou z firmy vypraveny příští týden. 

Vojtěch Bednář za firmu Huisman informoval, že výška kleští, takzvaného Friction Clampu, je 5,82 metru a váha 95 tun. Firma zařízení přepraví po silnici do Mělníku ve středních Čechách a pak lodí po Labi a po moři do centrály firmy v nizozemském Schiedamu. "Zařízení je designováno na udržení vertikálního zatížení až 600 tun a jeho hydraulické čelisti dokážou vyvinout na svírané potrubí tlak až 3000 tun," uvedl Bednář. 
    
Huisman Konstrukce vyrábí "hi-tech" strojírenské výrobky - jeřáby, vrtné soupravy nebo systémy pro pokládání potrubí na mořském dně. Je členem nadnárodní skupiny Huisman, jejíž centrála je v Nizozemsku. Její technici se podíleli například na výrobě největšího lodního sloupového jeřábu na světě s nosností 5000 tun nebo na výrobě zařízení pro vyzdvižení ponorky Kursk. Ve Sviadnově firma působí od roku 1997, nyní zaměstnává 600 lidí. 
    
Prezident Zeman řekl, že se informoval, jaká je ve firmě fluktuace. "Byl jsem informován o tom, že míra fluktuace je 1,5 procenta, což je jedno z nejnižších čísel, jaké jsem kdy v podniku slyšel," řekl Zeman. Svědčí to podle něj o spokojenosti zaměstnanců. 
 
zdroj: ČTK