Firma vykoupí akcie minoritních akcionářů Třineckých železáren

Mimořádná valná hromada Třineckých železáren (TŽ) dnes rozhodla o vykoupení akcií minoritních akcionářů společnosti. Získá je hlavní vlastník firmy, společnost Moravia Steel, které patří přes 90 procent akcií. Důvodem výkupu akcií je splnění zákonných požadavků, které budou platit od 1. ledna 2014, týkají se transparentnosti akciových společností a vyžadují jasnou a prokazatelnou vlastnickou strukturu. ČTK o tom informovala mluvčí TŽ Petra Jurásková.

Za jednu akcii vyplatí firma vlastníkům 1815 korun. Podle Juráskové je to o 82 korun více, než určil znalecký posudek. "Jde o vstřícný krok vůči minoritním akcionářům a zohledňuje příznivý ekonomický vývoj ve společnosti a očekávaný pozitivní hospodářský výsledek v dalším období od data ocenění do předpokládaného data přechodu vlastnického práva," uvedl člen představenstva a ředitel Moravia Steel pro správu majetku Mojmír Kašprišin.
 
Jurásková doplnila, že akcie Třineckých železáren na majitele budou po výkupu změněny na akcie na jméno. Zůstanou v listinné podobě. Výkup akcií a vypořádání s minoritními akcionáři začne ve druhé polovině září.
 
Třinecké železárny loni dosáhly zisku 793 milionů korun, což bylo o 584 milionů méně než v roce 2011. Vyrobily 2,49 milionu tun oceli. Toto množství představuje 49 procent české produkce. TŽ zaměstnávají téměř 6000 lidí, jejichž průměrná mzda loni činila 27.500 korun.
 
zdroj: ČTK