Frýdecko-Místecká ODS vyloučila dva členy, ti tvrdí, že účelově

Místní sdružení ODS ve Frýdku-Místku má vnitřní problémy. Místní sněm totiž před časem zbavil členství ve straně dva dlouholeté členy - krajského a městského zastupitele Petra Konůpku, který místní sdružení ještě před časem vedl, a také městského zastupitele Miloslava Mertu. Oba tvrdí, že jejich vyloučení ze strany napomohl účelový nábor nových členů a není podloženo konkrétními důvody. Nové vedení místního sdružení i bývalý oblastní šéf strany a poslanec Igor Svoják to však odmítají. 

Tvrdí, že důvodem pro vyloučení obou někdejších spolustraníků bylo hrubé a opakované porušování stanov a oba muži podle nich jednali v rozporu se zásadami dobrých mravů a lidské slušnosti. O konkrétních důvodech však příliš hovořit nechtěli. Uvedli pouze, že oba vyloučení vyzývali další členy, aby opustili místní sněm, nerespektovali rozhodnutí vnitřních orgánů strany a podezírají je, že stojí za zveřejněním osobních údajů členů přijatých do ODS. 

Oba zastupitele se místní sněm nejprve pokusil vyloučit z ODS už koncem února, tehdy se to však nepovedlo. Místní sněm nakonec s odebráním členství souhlasil až na podruhé při březnovém zasedání. Konůpka i Merta však tvrdí, že oba tyto sněmy nebyly usnášeníschopné. Svoják dnes odmítl říct přesný počet lidí, kteří se březnového sněmu zúčastnili, ani to, kolik z nich se vyslovilo pro odchod svých stranických kolegů. Pouze uvedl, že se rozhodovalo demokratickým způsobem v tajném hlasování. Dle jeho tvrzení se pro odchod Merty vyjádřilo asi 80 procent hlasujících a pro vyloučení Konůpky asi 70 procent. Podle Svojáka sněm usnášeníschopný byl. 
    
"Vyloučení ze strany má svoji historii. Vyvrcholením byl volební místní sněm, kdy se rozhodovalo o novém vedení. Tomu předcházel účelový nábor 23 nových členů, kteří podstatným způsobem ovlivnili výsledek tohoto sněmu," uvedl Konůpka, který připomněl, že březnový sněm zvolil nové vedení místního sdružení. Konůpka tvrdí, že za vším stojí také snaha ovlivnit průběh dubnového oblastního sněmu, kde se bude rozhodovat, zda Svoják obhájí svůj mandát oblastního šéfa, který mu vypršel v březnu. 
    
Svoják účelový nábor členů zcela odmítá. Podle něj byli mezi nově přijatými straníky pouze tři noví lidé, zbytek jsou bývalí členové ODS, kteří se chtěli vrátit zpět. 
    
Nové vedení vyzvalo Konůpku i Mertu, aby se vzdali svých pozici zastupitelů, oba to však odmítají a proti vyloučení ze strany se odvolali k nejvyšším orgánům ODS. Především Konůpka patřil k výrazným opozičním zastupitelům. Podle nově zvoleného předsedy místního sdružení Pavla Mlýnka však nebyl jako opoziční zastupitel konstruktivní a jeho kritika stála na osobních útocích, což chce nové vedení změnit. 
 
zdroj: ČTK