Frýdecko-Místecký soud odsoudil lékaře za pochybení při péči

Okresní soud ve Frýdku-Místku dnes uznal lékaře Viktora Hladíka vinným z ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle soudu zanedbal své povinnosti v případu čtyřiasedmdesátileté Ludmily Olšovské, která v nemocnici ve Frýdku-Místku v roce 2010 zemřela. Soud lékaři uložil peněžitý trest 150.000 korun a zákaz po dobu 1,5 roku vykonávat povolání lékaře-chirurga. 

Před soudem stanuli dva lékaři. Kromě Hladíka to byl ještě Petr Tancer, jehož ale dnes soud zprostil obžaloby, protože jeho počínání neshledal trestným činem. 
    
Syn zemřelé pacientky Pavel Olšovský dnes novinářům řekl, že s rozhodnutím soudu není spokojen. "Nejsme s tím spokojeni, protože opravdu předpokládáme, že zde bylo sedm závažných pochybení. Pět na straně odsouzeného doktora Hladíka a dvě na straně doktora Tancera a samozřejmě jsme předpokládali, že budou akceptovány návrhy státní zástupkyně," uvedl Olšovský. Doufá v to, že se státní zástupkyně odvolá a případ bude pokračovat. "Tak, aby oba dva tito lékaři, kteří závažně pochybili, byli opravdu potrestáni a bude naplněna spravedlnost," podotkl Olšovský. 
    
Pacientka byla do nemocnice převezena v březnu s bolestmi břicha. Později se ukázalo, že žena má prasklé střevo a otravu krve. Přestože žena podstoupila několik operací, v květnu zemřela. Její rodina je přesvědčena o tom, že lékaři nepostupovali správně a dopustili se několika chyb. Soud si kvůli případu vyžádal řadu znaleckých posudků. 
    
Hladík podle obžaloby zanedbal péči o pacientku, zatímco Tancer zvolil špatný operační postup. Soudce dnes při odůvodnění rozsudku uvedl, že podle jeho mínění Hladík nevypovídal pravdu. Soud má za to, že se podařilo prokázat, že Hladík pacientku, která si stěžovala na bolesti, osobně nevyšetřil a naordinoval jí opiát. 
    
"Petr Tancer ví, že svým způsobem operace nebyla úspěšná, ne každý neúspěch ale s sebou musí nést trestní zodpovědnost," uvedl soudce Vítězslav Božoň. 
    
Lékaři se k rozhodnutí soudu odmítli vyjádřit. Hladík se odvolal, protože s rozsudkem nesouhlasí, Tancer se vzdal odvolání. Státní zástupkyně si v případě obou lékařů ponechala lhůtu na rozmyšlenou. 
    
Mluvčí nemocnice Jolana Filipová dnes ČTK řekla, že rozsudek dosud nenabyl právní moci, a že pravomocné rozhodnutí soudu bude nemocnice respektovat. "Doktor Hladík zůstává v pracovním poměru a podle toho, jak dopadne odvolací soud, budou ze strany nemocnice činěny další kroky. Doktor Tancer ukončil v loňském roce pracovní poměr v nemocnici na vlastní žádost," řekla Filipová. 
 
zdroj: ČTK