Infarkt ohrožuje i mladé lidi

Infarkt myokardu stále častěji ohrožuje mladé lidi. V třinecké Nemocnici Podlesí už s touto srdeční obtíží hospitalizovali několik nemocných pod třicet let.  

„Naposledy se během letošního léta jednalo například o pacienta s ročníkem narození 1981, tedy ve věku teprve 35 let. Ohroženější jsou jednoznačně lidé s cukrovkou, obézní, kuřáci, nebo lidé, u kterých se infarkt vyskytuje již v rodinné anamnéze," vysvětlil Marian Branny, vedoucí lékař Kardiocentra a primář kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí. Infarkt se projevuje tlakem nebo bolestmi na hrudi, slabostí či nevolností. Ještě před samotným vznikem infarktu se může objevovat úzkost, pocit únavy a zadýchávání, pocení, námahová nevýkonnost.

„Pokud se některý z výše uvedených příznaků objeví, lidé by měli pro jistotu vždy vyhledat praktického lékaře, který rozhodne, zda je potřeba odeslat nemocného do Kardiocentra," uvedl Marian Branny. V Kardiocentru Nemocnice Podlesí pro tyto účely slouží kardiologická ambulance, která je otevřena každý všední den a při akutních obtížích Kardiocentrum přijímá pacienty nepřetržitě.