Jaro v zahradě aneb co je potřeba připravit

S příchodem jara se vrací život do zahrad a začínají přípravy na novou sezónu. V době, kdy teploty přestávají klesat pod bod mrazu, přichází čas promyslet si posloupnost prací, které je potřeba venku udělat. Přípravu vyžaduje nejen půda, trávník a rostliny, ale také zahradní dílna či garáž. Nyní je totiž nejvyšší čas zkontrolovat stav zahradní techniky a nářadí, případně zapracovat na výbavě, která práci v zahradě usnadní i urychlí, tak aby to nebyla dřina, ale zábava.

Plánujete výsadbu nového trávníku nebo nových rostlin? Připravte půdu

Pro zdárný růst trávníku i rostlin je nezbytné řádné prokypření půdy. Díky prokypření se dostane do půdy více kyslíku i vláhy, a zároveň se zamezí klíčení plevele. „Pokud potřebujete prokypřit menší záhonky, můžete použít motyčku, hrábě nebo rýč. Na větší plochy ale určitě doporučuji kultivátory , které usnadní fyzickou práci. Vybírat můžete mezi elektrickými, motorovými nebo akumulátorovými. Jejich nožové ústrojí rychle rotuje v půdě, čímž ji rozrušuje přibližně do hloubky 18–20 cm. Tím umožní nejen přístup vzduchu do půdy, ale zároveň ji může promísit s kompostem nebo hnojivy,“ říká Petr Tichý, specialista technické podpory společnosti HECHT.

Péče o stávající trávník

Než se pustíte do prvního sečení trávníku, věnujte mu dostatečnou péči. V průběhu zimy se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Na řadu proto přichází jeho prořezání, tzv. vertikutace, které tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky a trávník bude houstnout. Na menší plochy trávníku můžete použít provzdušňovací železné hrábě, na větší plochy pak vertikutátory. Po zásahu vertikutátoru sice bude chvíli trávník vypadat, jako by po něm přešla armáda, rychle se ale vzpamatuje a odmění se krásným a hustým pažitem. „První sečení je následně vhodné provést až při výšce trávy minimálně okolo pěti centimetrů a se sekačkou pak vyjíždět pravidelně i dvakrát týdně. Pro dokonale střižený trávník se pak hodí například vřetenové sekačky na trávu , jejichž zásahem trávník tolik netrpí. Rovně zastřižené konečky stébel se vzpamatují rychleji než u trávníku posekaného rotujícím nožem,“ doporučuje Petr Tichý, HECHT.

Kontrola a pořízení zahradní techniky

Téměř žádná práce v zahradě se neobejde bez zahradní techniky nebo vhodného nářadí. Právě nyní je proto ideální čas udělat celkovou revizi v zahradním domku či garáži. Některé stroje si zaslouží servisní prohlídku, a pokud vám některá technika nebo nářadí chybí, je nyní vhodná doba pro jejich pořízení. „Ještě před nástupem plné sezóny doporučuji věnovat pozornost stávající zahradní technice. Pokud jste tak neučinili na konci sezóny, určitě nezapomeňte u čtyřdobých motorů vyměnit motorový olej. Zkontrolovat a případně vyměnit zapalovací svíčky, stejně tak vyčistit nebo vyměnit vzduchové filtry. Promazat pohyblivé spoje. U sekaček je vhodné také nabroušení nebo výměna nožů,“ radí Petr Tichý.

Tipy na zahradní techniku:

HECHT 5544 – motorová sekačka na trávu

Benzínová sekačka s pojezdem se záběrem sečení 46 cm. Výšku je možné nastavit centrálně od 3 do 8 cm. Díky velkému 60 l koši se snižuje frekvence jeho vysypávání, tudíž jde práce i rychleji od ruky. Speciálně tvarované madlo umožní pohodlné ovládání, zároveň je výškově nastavitelné, proto si sekačku přizpůsobíte pro pohodlné vedení. Součástí sekačky je i výbava, která umožňuje bez použití nářadí její rychlou přestavbu. Například tunel bočního výhozu se velice jednoduše nasadí pod odklopenou boční záslepku výhozu přímo na šasi. Díky tomu je tráva při sečení bez koše odhazována do strany a obsluha v ní nemusí šlapat. Dále obsahuje mulčovací sadu, která zahrnuje záslepku zadního vyhazovacího otvoru, která v kombinaci se speciálně tvarovaným nožem sekačky zajistí posekání trávy na jemné kousky, které jsou pak dopraveny ke kořenům trávníku. K dostání ve značkových kamenných prodejnách HECHT a na www.hecht.cz  za 7 990 Kč.

HECHT 1384 – akumulátorový provzdušňovač

Akumulátorový provzdušňovač trávníků vhodný pro použití na menších pozemcích. Největšími výhodami akumulátorového pohonu jsou velice snadná obsluha, tichý provoz bez emisí a absence přívodních kabelů. S tímto vertikutátorem tak můžete snadno manévrovat mezi záhony a okolo keřů, neomezuje vás přitom žádný přívodní kabel, stroj je na rozdíl od podobných benzínem poháněných provzdušňovačů relativně tichý, bez zapáchajících zplodin. Stačí pouze vložit nabitý akumulátor a stroj je připraven. Doba provozu je závislá na kapacitě použitého akumulátoru a stavu trávníku. K dostání ve značkových kamenných prodejnách HECHT a na www.hecht.cz  za 4 390 Kč.

HECHT 732 – elektrický kultivátor

Skvělý pomocník pro kypření půdy v menších záhonech. Díky svým kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti je velice obratný. Je vhodný pro drobné pěstitele, kterým pomůže na jaře „okopat“ záhonky a připravit je pro sadbu zeleniny. Čtyři radličky s kultivačními noži umožní pracovat až do hloubky 20 cm, což bohatě stačí pro většinu zeleniny i květin. Kultivátor je napájen z běžné elektrické sítě 230 V / 50 Hz. K dostání ve značkových kamenných prodejnách HECHT a na www.hecht.cz za 1 799 Kč.