Kauza korupce ve Frýdku-Místku se protáhne, soudce čeká stáž

Okresní soud ve Frýdku-Místku dnes pokračoval v projednávání údajně zmanipulovaných zakázek magistrátu. Mezi desítkou obžalovaných jsou například primátorův náměstek Dalibor Hrabec (nestraník) či ředitel městské policie Milan Sněhota. Oba ČTK řekli, že vinu odmítají. Hlavní líčení je naplánováno do čtvrtka. Pak bude proces odročen. Více než půlroční přestávku si vyžádá stáž soudce na Krajském soudě v Ostravě. V té době nesmí ve Frýdku-Místku soudit.

"Upozorňuji vás na to už nyní, aby jste si podle toho naplánovali letní dovolené. Předpokládám, že hlavní líčení nařídím na polovinu července," řekl soudce obžalovaným a jejich advokátům. Podle něj není podle zákona možné, aby během stáže soudil rozjednané věci.
 
Hlavní líčení se dnes konalo podruhé. Proces začal v květnu a po prvním dni byl odročen. Obžalovaní i jejich právníci nařkli soud z podjatosti. Žádali, aby se proces přestěhoval například k brněnskému soudu. Vrchní soud v Olomouci nakonec rozhodl, že kauza může zůstat ve Frýdku-Místku. Dnes tedy proces pokračoval výslechem obžalovaných.
 
Jako první vypovídal technický ředitel počítačové firmy ABM Morava Tomáš Musil. Podle obžaloby se podílel na zmanipulování výběrového řízení vyhlášeného magistrátem právě ve prospěch svého zaměstnavatele. Musil to odmítl. Podle něj nešlo o žádnou organizovanou skupinu. Tvrdí, že o zakázku uvedenou v obžalobě, se firma vůbec ucházet nechtěla. "Nesplňovali jsme kritéria. Pouze jsem si vyžádal zadávací dokumentaci, abych byl v obraze," tvrdil.
 
Podle obžaloby jde o 20 veřejných zakázek v úhrnném objemu kolem 12 milionů korun. Výběrová řízení u podlimitních zakázek byla podle obžaloby připravena pro konkrétního, předem určeného vítěze tak, aby jiný vítěz nebyl možný. V jiných případech se podle obžaloby další zájemci přihlásili do výběrového řízení jen formálně.
 
Obžaloba byla původně podána na 34 fyzických osob. U 16 z nich už ale bylo stíhání podmíněně zastaveno, popřípadě se s nimi žalobce dohodl na vině a trestu. "Přiznali se ke svému podílu na trestné činnosti a usvědčují i ty některé další, na které byla podána obžaloba," řekl žalobce Ladislav Hradil.
 
Údajná korupční kauza spojená s frýdecko-místeckým magistrátem má tři části. Kromě dnes projednávaných veřejných zakázek se zvlášť řeší případ údajného zahlazování dopravních přestupků. Machinace v osmi případech údajně prováděla městská policie na přání některého z úředníků či představitelů magistrátu. Většinou se prý pod koberec zametalo špatné parkování. Obžalovaný je i bývalý primátor Michal Pobucký (ČSSD).
 
Třetí část kauzy se k soudu ještě nedostala. V ní policie obvinila kompletní bývalou městskou radu kvůli údajně předražené zakázce na čištění a hloubení příkopů ve Frýdku-Místku. Jako poslední si obvinění před časem vyslechla bývalá starostka i senátorka a současná radní Eva Richtrová (ČSSD). Celkem už je v této záležitosti stíháno 15 lidí. Kromě Richtrové ještě jeden úředník a 13 dalších městských radních.
 
zdroj: ČTK