Kontrola spalování kalů neprokázala žádné nedostatky

Krajský úřad Ústeckého kraje včera kontroloval dodržování integrovaného povolení a provozního řádu v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, která tento týden začala spalovat kaly z Ostravy. Kontrola neprokázala žádné nedostatky, informovala ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Spalování odsuzují místní lidé, ekologické organizace i někteří politici.

Úředníci si v cementárně prohlédli halu, kde je palivo Geobal 4 skladováno, způsob nakládání s ním a jeho přimíchávání do palivového mixu. V cementárně by se mělo spálit v příštích letech asi 110.000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo, které se do Čížkovic vozí ze skládky společnosti Celio v Litvínově na Mostecku. Geobal 4 se přidává do palivovému mixu v poměru 15 procent, jeho navážení ze skládky pokračovalo i během dneška.

Na skládce u Litvínova zahájí krajský úřad podle Hanáčkové ve středu pravidelné čtvrtletní kontroly. Akreditovaná laboratoř odebere první vzorky k analýzám.

Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství na podzim. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo: povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu a i jim se blíží výsledky měření až ze 70 procent. Tiskové oddělení kraje už dříve vzkázalo, že úřad nyní nemá k přehodnocení zákonný důvod. "Hodnoty jsou plně v souladu s emisními limity v platném integrovaném povolení vydaném ve shodě s evropskou legislativou," uvedla Hanáčková.

Kaly pocházejí z ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. Kvůli spalování kalů v Čížkovicích podali aktivisté z nedalekých Litoměřic několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí.

zdroj: ČTK