Malíř z Frýdecko-Místecka v ateliéru vyráběl i padělky peněz

Zatím ne příliš úspěšný malíř se podle policie ve svém ateliéru ve Frýdku-Místku kromě malby věnoval i výrobě padělků peněz. Ty pak společně s dvěma komplici udával nejčastěji v hernách a barech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Policie všechny v těchto dnech zadržela a obvinila. Ve vězení každý z trojice může strávit deset let. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské hospodářské kriminální policie Martin Válek.

Jednatřicetiletý muž žil ve společné domácnosti se čtyřiadvacetiletou spoluobviněnou. Obývali rodinný dům na na Frýdecko-Místecku. V jeho sklepě si muž vybudoval ateliér, kde tvořil své obrazy. "Víme o několika lidech, kteří si jeho díla dokonce koupili," řekl Válek. Ve stejných prostorách ale časem začal i s partnerkou vyrábět padělky českých bankovek v hodnotách 2000, 1000 a 500 korun. Nejčastěji šlo o tisícikoruny. Celkem vyrobili 132 padělků.
 
Společně také několik desítek falešných bankovek uvedli do oběhu. Později se k nim přidala dvaatřicetiletá žena, která byla v minulosti několikrát odsouzena za podvod. Dali jí několik padělků, které pak dál udávala. Nechávala si vždy polovinu ze získaných peněz.
 
Bankovky dvojice vyráběla od loňského září do ledna. Policisté muže a jeho partnerku zadrželi 16. ledna v Olomouci, když se pokoušeli padělky platit. Později obvinili i jejich spolupracovnici. Všichni se přiznali, peníze potřebovali na zaplacení dluhů a také pro svou potřebu.
 
Padělky tiskli na obyčejný papír. Využívali k tomu barevnou tiskárnu. Ručně je pak dobarvovali a nanášeli na ně i speciální lak, který vytvářel dojem opotřebovanosti. Ochranný proužek na ně lepili ručně. Podle policie jde o padělky čtvrté kategorie, tedy spíše nevydařené. "Některé byly kvalitnější, jiné méně," řekl Válek.
 
Přesto ale byli při jejich udávání poměrně úspěšní. "Platili jimi totiž především ve večerních hodinách, kdy už v podnicích bylo šero. Obsluha neviděla dobře a bankovky byly snadněji udatelné," vysvětlil Válek.
 
zdroj: ČTK