Moravskoslezský kraj opět chystá intenzivní čištění silnic

Moravskoslezský kraj bude i v příštím roce pokračovat v projektu intenzivního čištění silnic, který má přispět ke snížení koncentrací polétavého prachu v ovzduší. Kraj tak bude znovu uklízet komunikace častěji, než mu to ukládá zákon, který nařizuje čistit silnice dvakrát ročně. ČTK to řekl náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD). 

Kraj obdobně jako letos do čištění investuje více než osm milionů korun. Zametací a kropící vozy budou na přibližně 400 kilometrů silnic vyjíždět jednou za tři týdny. 
    
"Rozhodli jsme se čistit vybrané komunikace především tam, kde je největší frekvence provozu a největší znečištění. Celkově se nám letos povedlo smést 1382 tun prachových částic," podotkl Havlík. Nadlimitní čištění začne poté, co skončí úklid komunikací po zimě, který ukládá zákon o pozemních komunikacích. 
    
V Moravskoslezském kraji jsou dlouhodobě překračovány limity pro kvalitu ovzduší u polétavého prachu. Jedním z původců tohoto znečištění jsou právě emise z automobilové dopravy, tedy emise z výfuků či brzdových destiček a sekundární prašnost z již usazených částic na vozovce. "V příštím roce počítáme se stejným rozsahem nadlimitního čištění. Ukázalo se, že u úseků, které jsme měly vybrány, byl potřeba četnější úklid. Máme vytipovány asi další dva tři úseky, o něž bychom chtěli čištění rozšířit, jednáme ještě s městy a obcemi," podotkl Havlík. Čistí se podle něj převážně ve velkých městech jako jsou Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná či Havířov na Karvinsku. 
    
Kromě čištění silnic kraj počítá i s dalšími opatřeními na zlepšení kvality ovzduší jako jsou výsadba izolační zeleně či podpora takzvaných kotlíkových dotací. 
    
Vedle dopravy a lokálních topenišť se na kvalitě ovzduší podílí také průmysl. Ze Situační zprávy o kvalitě ovzduší na území Moravskoslezského kraje za rok 2012 vyplývá, že velké a střední průmyslové podniky vypustily loni do ovzduší historicky nejméně prachu za celou dobu sledování. "Například v roce 1995 velké a střední podniky vyprodukovaly přes 32.000 tun prachu, v roce 2003 přes 5000 tun a v roce 2012 již jen zhruba 2000 tun prachu," řekl Havlík, který očekává další pokles i v letošním roce. Přesto podle něj kraj stále nemůže být s kvalitou ovzduší spokojen. 
 
zdroj: ČTK