Na Dny NATO pojedou tisíce lidí, čekají se dopravní komplikace

Policie a organizátoři Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky, které se o víkendu uskuteční na letišti v Mošnově na Novojičínsku, se připravují na dopravní komplikace, jež tuto akci každoročně provází. Většina návštěvníků, jichž například předloni bylo přes 200.000, přijíždí autem. Na zajištění bezpečnosti a plynulosti dopravy v okolí letiště a na příjezdových cestách se budou podílet desítky policistů, kteří budou mít k dispozici i vrtulník. Informovali o tom zástupci sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.

Organizátoři doporučují návštěvníkům, aby co nejvíce využívali hromadnou dopravu, a pokud pojedou autem, aby vyjeli s dostatečným předstihem. To platí zejména pro cestující, kteří budou během akce odlétat z Letiště Leoše Janáčka Ostrava. "Příjezdová cesta na letiště se může prodloužit o desítky minut, v krajním případě i hodinu," uvedli pořadatelé Dnů NATO s tím, že největší dopravní nápor každoročně bývá zhruba v době od 07:00 do 12:00.
 
Policie zřídí speciální telefonní linku 596 110 927, na níž budou operátoři poskytovat informace o aktuální dopravní situaci. Linka bude v sobotu i v neděli v provozu od 07:00 do 18:00.
 
"My se samozřejmě všemožně snažíme podporovat alternativní způsoby dopravy," řekl předseda Jagella 2000 Zbyněk Pavlačík. Například pro tisíce cyklistů budou k dispozici bezplatné hlídané kolárny, na jejichž provozování se podílí Městská policie Ostrava.
 
"Dále je to spolupráce s Českými drahami, kdy v železniční stanici Studénka mimořádně zastavují všechny vlaky InterCity a EuroCity a je potom možno využít buď kyvadlové autobusové dopravy, anebo si ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Poodří udělat takovou pěknou procházku přes lužní lesy," řekl Pavlačík. Doplnil, že turisté, kteří se vydají pěšky přes Poodří, si na internetových stránkách CHKO mohou stáhnout speciální aplikaci.
 
Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR představují vojenskou a leteckou techniku, bezpečnostní a záchranářské složky ve statických i dynamických ukázkách. Jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jí zúčastní jednotky ze 16 zemí. Mezi největší lákadla bude letos patřit americký konvertoplán CV-22B Osprey, který v sobě spojuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Mimo vojenské prostory se lidem předvede v Evropě poprvé.
 
zdroj: ČTK