Osm moravskoslezských středních škol získá vybavení za 55 milionů

Osm středních odborných škol v Moravskoslezském kraji si za celkem 55 milionů korun pořídí nové vybavení, které zkvalitní a rozšíří jejich výuku. Většinu prostředků, dohromady 46 milionů korun, školám poskytne Evropská unie. Financování projektů schválila Regionální rada Moravskoslezsko, která v kraji evropské peníze rozděluje. ČTK o tom informoval mluvčí rady Michal Sobek. Od roku 2007 už rada schválila na vybavení středních odborných škol a oborových center evropskou dotaci 240 milionů korun.      

Nové vybavení získají Vítkovická střední průmyslová škola a gymnázium, Střední odborná škola Třineckých železáren a šest zdravotnických škol: v Krnově, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě. Ve zdravotnických školách vznikne 36 inovovaných učeben. Přijdou na 19 milionů korun, z nichž 16 milionů zaplatí EU. 

"Vítkovická střední škola zřídí pracoviště výuky frézování. Modernizace čeká čtyři učebny střední školy v Třinci. Zlepší se tak příprava žáků v tradičních technických oborech. O zručné a technicky absolventy mají firmy v našem kraji stále zájem," uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek. 
    
Nové pracoviště výuky frézování ve Vítkovické střední průmyslové škole a gymnáziu zahrne například pořízení obráběcích strojů, nástrojů a příslušenství do nově vybudované soustružny. Bude to stát 18,2 milionu korun, z toho EU dá 15 milionů. Stejná částka z evropských dotací půjde na stavební úpravy, nové stroje, zařízení a nábytek ve čtyřech učebnách Střední odborné školy Třineckých železáren, které přijdou na 17,7 milionu korun. 
    
Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007 až 2013 zodpovídá v regionu za přerozdělení přibližně 19 miliard korun z evropských fondů. Podle údajů z počátku února dosud podpořila přes 750 projektů. Výše dosud schválených dotací je 16,5 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK