Ostravští policisté dopadli čtyřčlennou skupinu sprejerů

Ostravští policisté dopadli čtyřčlennou skupinu sprejerů. Mladíci ve věku od 18 do 20 let se přiznali k poškození více než stovky budov, zastávek či vozů dopravního podniku. Škoda zatím nebyla vyčíslena. Novinářům to dnes řekl kriminalista Václav Dančák, který se sprejerstvím v posledních letech zabývá. Podle něho jde o nejrozsáhlejší sérii, kterou se v Ostravě podařilo objasnit.

 "Jde celkem 102 skutků. Obvinění se zaměřovali hlavně na prostředky hromadné dopravy," uvedl. Mladíci podle Dančáka používali jak spreje, tak fixy a navíc v jednom případě nápisy vyškrábali. 
    
Ve většině případů z přelomu loňského a letošního roku za sebou zanechali takzvané tagy. To je jednoduchý jednobarevný nápis, jakýsi podpis sprejera. Jen zřídka se věnovali větším obrazům. "Jednalo se o skupinu, která se označovala nápisem KNF," řekl policista. 
    
Kriminalisté na případu pracovali půl roku. O skupinu se začali zajímat v okamžiku, kdy si všimli prvních nápisů. Specialisté na sprejerství se na ně zaměřili. Později jim pomohla i náhoda. Sprejery při práci natočila průmyslová kamera umístěná na jedné z budov. "Obviněni byli z poškozování cizí věci. Ve vězení můžou strávit až rok," řekl Dančák. 
    
Případů sprejerství v posledních čtyřech letech v Ostravě přibylo. Zatímco v roce 2010 jich policisté zaznamenali 141, loni jich bylo už 217. "Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že téměř všechno je pomalované. Jde o způsob života mladých, kteří se tak chtějí zviditelnit," uvedl. 
    
V Ostravě pracuje speciální tým policistů, který se na sprejerství zaměřuje. "Jedná se o vyhledanou trestnou činnost. Nečekáme na to, až se nám ozve majitel poškozených budov," řekl Dančák.
 
zdroj: ČTK