Policie obvinila bývalé i současné radní z Frýdku-Místku

Policie obvinila 13 bývalých a současných radních z Frýdku-Místku kvůli předraženým veřejným zakázkám, viní je například ze zneužití pravomoci úřední osoby. MěstuŠkoda je sedm milionů korun. Usnesení o zahájení trestního stíhání policie vyhotovila a od pátku je předává představitelům radnice, řekla ČTK mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. Primátor města Michal Pobucký se vinen necítí, městu prý nevznikla žádná škoda. Podle magistrátu jde o šest zakázek za čištění příkopů po povodních, které město řešilo v letech 2010 až 2012.

"Trestná činnost údajně spočívala v tom, že obvinění nejednali v souladu s řádným hospodařením v oblasti veřejných zakázek na území města Frýdek-Místek. Prozatím je škoda, která měla městu vzniknout, stanovena na sedm milionů korun. Ve vězení za to mohou strávit až deset let," řekla mluvčí. Další informace zveřejňovat zatím nehodlá. "Vyšetřování případu je na počátku," řekla pouze.
 
"Dostala jsem informaci, že obvinění byli všichni členové bývalé i současné rady," řekla ČTK zdejší radní a senátorka za ČSSD Eva Richtrová, kterou ale nyní chrání senátorská imunita. "Mělo se to stát v pátek. Já se ale teprve v neděli vrátila z dovolené. Informace teprve získávám," řekla. Dodala, že Senát zatím nepožádal o její vydání, pokud tak učiní, bude s tím souhlasit.
 
Naopak obvinění si už převzal primátor města Michal Pobucký. Ani on se však necítí vinen, naopak na tiskové konference, svolané na radnici, uvedl, že město postupovalo v souladu se zákonem a radnici nemohla vzniknout žádná škoda. "Vybrali jsme zakázku s nejnižší cenou," uvedl Pobucký. Dodal, že obvinění se týkají celkem šesti zakázek za čištění příkopů, které město řešilo v letech 2010 až 2012.
 
Do Senátu zatím policejní žádost o vydání Richtrové k trestnímu stíhání nedorazila. "Nic takového nepřišlo," řekla včera dopoledne ČTK senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Dodala, že nic podobného neměl v poště ani předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), jemuž by byla žádost standardně adresována, ani případně kancléř Jiří Uklein.
 
Richtrová uvedla, že před časem společně s dalšími kolegy byli na policii předvoláni k podání vysvětlení. "Týkalo se to údajně předražených zakázek na čistění příkopů podél silnic po povodních," řekla. Vinu odmítá a je připravena souhlasit se svým případným vydáním. "Je to útok na celou komunální politiku. Vybírali jsme z nabídek 16 firem a vybrali tu nejnižší. Nyní po letech přijde někdo a tvrdí, že to mohlo být ještě levnější," řekla.
 
V současnosti vede magistrát ve Frýdku-Místku koalice ČSSD, KDU-ČSL a dvou nestraníků zvolených původně za Věci veřejné. V jedenáctičlenné radě mají sociální demokraté šest zástupců, včetně primátora Pobuckého a senátorky Richtrové. ČSSD ovládala radnici i v minulém volebním období.
 
Nejde o první obdobný případ týkající se radnice. V případu podezřelých machinací v přestupkovém řízení ve Frýdku-Místku, které prošetřuje policie, byl v lednu obviněn primátor města Michal Pobucký (ČSSD). Ze zneužití pravomoci úřední osoby byl v této kauze obviněn i ředitel městské policie Milan Sněhota. Policie v této souvislosti obvinila 13 bývalých či současných úředníků magistrátu ve Frýdku-Místku a radnice v Třinci.
 
Další případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami. Policie obvinila 11 lidí, mezi nimi náměstka primátora Dalibora Hrabce, šéfa městské policie Frýdek-Místek Sněhotu a další představitele magistrátu a podnikatelské sféry.
 
zdroj: ČTK