Překupníci s jedovatým alkoholem půjdou do vězení na osm let

Překupníci s otráveným alkoholem z Karvinska Petr Hlava a Marek Ženíšek, kteří zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy, mají strávit osm let ve vězení. Rozhodl o tom dnes ostravský krajský soud. Podle rozsudku dali do oběhu osm desítek litrů alkoholu, který obsahoval 50 procent jedovatého metanolu. Toto množství mohlo zabít až 300 lidí.

Alkohol v nekolkovaných lahvích koupil Hlava během loňského září. V té době už v Česku lidé na otravu metanolem umírali. Životu nebezpečné zboží pak prodal Ženíškovi, který ho předal svému známému. Pravděpodobně za účelem dalšího prodeje. Okolo 50 lahví mu přivezl k zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku. Muž ale s dalšími kamarády během třídenního večírku asi deset litrů vypil. Po třetím dnu se u některých objevily zdravotní problémy.
 
Metanolová kauza vypukla loni v září v Moravskoslezském kraji. Postupně zemřelo 47 lidí. Dalších téměř 80 mělo zdravotní problémy. Řada z nich má doživotní následky. Potrestáno už bylo několik lidí. Dosud ale soudy rozhodovaly v méně závažných případech. Soudce například uložil podmínky a peněžité tresty jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska. Hlavní větev metanolové mafie před soudem stane později.
 
zdroj: ČTK