Přibývá Češek se silikonovými prsy. Nestydí se za ně a jsou ochotny si připlatit.

Podle neoficiálních informací čeští plastičtí chirurgové aktuálně provedou hrubým odhadem 8 000 augmentací (zvětšení) prsů ročně, včetně reoperací a rekonstrukčních operací s použitím implantátů. Toto číslo stále roste, stejně jako celkový počet klientů plastické chirurgie. Do ordinací začínají chodit lidé mnoha profesí a sociálního statusu. Řada lidí je ochotna si na operaci dlouho šetřit nebo si odepřít i dovolenou. Lidé se nebojí do svého vzhledu více investovat. Augmentace prsou je dlouhodobě nejžádanější plastická operace nejen  v České republice.   

Prsa na půjčku

„Podle našich interních průzkumů je cena až čtvrtým faktorem v pořadí, který klientka řeší. A to přesto, že augmentace prsou silikonových implantátem bývá nejdražší estetickou plastickou operací,“ konstatuje plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic a dodává: „Důležité je i říci že rozhodně neplatí, že by si prsa nechaly vylepšit pouze movité ženy. Naopak, často jde o pacientky, které jsou ochotné si na operaci dlouhodobě spořit či vzít si půjčku. Nejčastějšími zákaznicemi jsou ženy ze střední třídy.

Větší prsa i v důchodovém věku

Větší prsa obvykle žádají ženy ve věku 20. – 30. let. Výjimkou dnes ale nejsou ani ženy ve středním, a dokonce seniorském věku. „Na svém operačním sále jsem měl i ženu ve věku 72 let, která si nechávala zvětšit poprsí.,“ říká plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer.

Pryč jsou tabu

Lékaři si uvědomují, že se postupně uvolňuje tabu ve společnosti v souvislosti s estetickými operacemi, zvlášť jde-li o prsa „Ženy nemají obavy se prsy ve svém okolí pochlubit a netají se plastickou operací,“ konstatuje MUDr. Roman Kufa. Také díky tomu nezačínají opatrně s malou velikostí, ale rovnou chtějí spíše plnější prsa.  Nejpoužívanější velikostí jsou stále implantáty mezi 200 – 300 ml, jen dnes se preference drží spíše u horní hranice. 

Ženy motivuje k operaci i technologický pokrok ve výrobě silikonových implantátů, které jednak působí stále více přirozeně a současně eliminují rizika. Pryč jsou ty doby, kdy ženy měly poprsí, které vypadalo jako dva nafouklé míče. „Takovým nositelem přirozeného tvaru jsou například implantáty Mentor, které mají v horizontu posledních deseti let nejméně pooperačních komplikací a dokáží dlouhodobě udržet tvar prsu tak, že bradavka směřuje vzhůru tak, jak odpovídá mladistvému vzhledu, říká MUDr. Roman Kufa. Na trhu už je také novinka , a sice odlehčené silikonové implantáty, které mají váhu o 30 % nižší než veškeré ostatní dostupné implantáty. Odolávají tedy gravitaci mnohem déle a pokles prsů je tak významně zpomalen.

Silikonové prsa již více než 55 let

I když silikonová prsa masově proslavila začátkem devadesátých let Pamela Anderson a její ikonická role v seriálu Pobřežní hlídka, tak samotné zvětšování prsu silikonovými implantáty se provádí již skoro 60 let. První augmentace prsou silikonovými implantáty byla provedena v roce 1962 v Texas Charity Hospital ve Spojených Státech. Od té doby se zdokonalují operační postupy, díky čemuž se mj. snížilo krvácení během operace.   Stejně tak se v rámci trendu miniinvazivnosti snižují i rizika zákroků. Vývoj ovšem za skoro 60 let zaznamenaly i implantáty samy. „Dnes je na trhu jejich již 5. generace a výběr velikostí od 100 do 1000 ml.  Díky současné kvalitě je není třeba po 10 až 15 letech měnit, jak se dříve praktikovalo. „Pokud žena sama necítí obtíže a při pravidelných kontrolách není zjištěna žádná funkční vada implantátu, mohou silikony zůstat v těle neomezeně,“ uzavírá MUDr. Roman Kufa.