Sbírka pomůže k opravě červeného kostela ve Frýdku

Na důležité opravy evangelického kostela ve Frýdku by bylo potřeba nejméně šest milionů korun. Peníze na rekonstrukci dominanty města, která ční na kopci v Husově ulici, zatím farní sbor Českobratrské církve evangelické postrádá. Pomoci by měl nový projekt Daruj F-M. 

Program je určen na podporu vybraných sbírek konaných na území Frýdku-Místku, které mají veřejně prospěšný účel. Může jít i o charitativní nebo humanitární sbírku nebo například rozvoj vzdělání.

Pokud žadatelé uspějí, město pro účel zařazený do programu zřídí veřejnou sbírku, tak jako v případě sbírky na opravu evangelického kostela. Díky transparentnímu účtu půjde vidět, kolik se vybralo peněz. Dar od města by pak měl být ve výši částky vybrané ve sbírce, v případě kostela by mělo jít maximálně o 200 tisíc korun. Město si tak prakticky ověří, nakolik vnímá konkrétní projekt jako prospěšný i veřejnost, a v jaké výši má být z městského rozpočtu spolufinancován.

„Myslíme si, že z dlouhodobého pohledu by město mělo umožnit, aby občané svým vlastním rozhodnutím rozhodovali o různých projektech,“ řekl při jednání zastupitelů primátor Michal Pobucký, který počítá s tím, že se městu v každém roce dostane na stůl seznam několika dalších projektů, o kterých se bude rozhodovat.

Jiří Novák, kurátor sboru Českobratrské církve evangelické ve Frýdku-Místku, zatím nechce spekulovat, jestli sbírka uspěje. „Potřebujeme hlavně zpevnit hlavní pilíře, které se trošku rozjíždějí, což je nenákladnější položka. Kostel má 110 let a potřebuje údržbu,“ podotkl. Bude-li sbírka úspěšná, může to prý pomoci k získání dalších prostředků z Norských fondů či jiných zdrojů.