Sbírka pro oběti neštěstí ve Frenštátu vynesla 22 mil. Kč.

Obrovskou vlnu solidarity vyvolal loňský tragický výbuch ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, při němž zemřelo celkem šest lidí a dalších 11 bylo zraněno. Do veřejné sbírky, která byla po tragédii vyhlášena, a byla určena na pomoc obyvatelům zničeného domu, lidé přispěli bezmála 22 miliony korun. Peníze už byly rodinám rozděleny. ČTK to dnes řekla starostka města Zdeňka Leščišinová. Policie už loni vyšetřování případu ukončila. Za viníka označila problémového nájemníka Antonína Blažka. Dům vyhodil do povětří kvůli pomstě, při výbuchu zahynul. 

Veřejná sbírka trvala rok a na účet přispělo 11.800 dárců, v hotovosti bylo přijato 122 vkladů. Jen do pokladničky na recepci městského úřadu přispěli anonymní dárci zhruba 900.000 korun. 
    
"Všem dárcům za finanční i materiální pomoc patří veliké poděkování. Díky jejich pomoci se podařilo zajistit základní životní potřeby a nastartovat nové individuální bydlení rodinám, které hrůzu z loňského února přežily," uvedla Leščišinová. 
    
Podle starostky už jsou všechny peníze rozděleny a účet je vynulován. Peníze získaly rodiny na bydlení či zajištění osobních potřeb. Při jejich rozdělování se zohledňoval i zdravotní stav, následky na zdraví či rodinná situace. Leščišinová dodala, že rodiny už nové domy staví, zatím však nejsou zcela dokončené. Vedení města s lidmi i nadále zůstává v kontaktu. Podle starostky sice aktuálně žádné z rodin radnice už přímou pomoc neposkytuje, ale stále platí, že o ni v případě potřeby mohou kdykoliv požádat. "Jejich reakcí na výtěžek ze sbírky vždy bylo velké poděkování. Ta vlna solidarita byla totiž opravdu neuvěřitelná," uvedla starostka. 
    
Neštěstí se stalo loni 17. února, kdy v domě číslo 39 na ulici 6. května explodoval úmyslně puštěný plyn. Výbuch dům zcela zdemoloval, poškodil i další dva sousední vchody. Problémový obyvatel domu se chtěl pomstít sousedům, s nimiž nevycházel dobře. 
    
Dnes už téměř nic tragédii na místě samém nepřipomíná. Trosky domu číslo 39 byly strženy a odstraněny. Všechny rodiny odmítly možnost postavit na místě nový dům. Ve městě a okolí si staví soukromé bydlení. Dnes události připomínají jen čtyři vysazené stromy. Tři okrasné třešně, každá za jednu dětskou oběť. Čtvrtý převislý dub, za všechny, kteří v troskách zemřeli. 
 
zdroj: ČTK