Sníh komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji, přibývá nehod

Sněžení komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji. Na některých místech se tvoří sněhové jazyky a silničáři mají v terénu veškerou techniku, na pomoc povolali i posily. V regionu vzrostl počet dopravních nehod, většina z nich souvisí právě s počasím. V pohotovosti jsou také hasiči, kteří evidují nárůst výjezdů. ČTK to řekli dispečeři ze správy silnic a mluvčí policie a hasičů. Problémy jsou i na železnici. 

Moravskoslezští policisté okolo 14:30 prověřovali zhruba 50 dopravních nehod. "Zatím jde převážně o nehody se škodami na majetku či lehkými poraněními osob. Do současnosti neregistrujeme závažnější nehody se smrtelnými či těžkými následky na zdraví," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. 

Jen v Ostravě řešili policisté od rána minimálně deset dopravních nehod. Nejčastěji se jedná hlavně o nárazy do svodidel nebo sjetí do příkopu, ve třech případech šlo o autobusy. Všechny nehody se však obešly bez zranění, policie u řidičů neodhalila alkohol. 
    
Mezi Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou na Opavsku je od 14:00 železniční trať zavátá sněhem, v provozu nebude minimálně do 19:00. "Cestující mohou využít náhradní autobusovou dopravu," řekla ČTK mluvčí drah Kateřina Šubová. 
    
Podle silničářů se vozovky zatím daří udržet sjízdné, řidiči by však měli být velmi opatrní. Například na Bruntálsku od soboty napadlo podle dispečera 20 až 30 centimetrů sněhu. "Pořád hustě sněží. Povolali jsme posily a vše je sjízdné, ale je to na hraně. Je silný a místy i nárazový vítr, takže se tvoří jazyky," uvedl dispečer. Doplnil, že někde museli silničáři odstraňovat i sněhové bariéry. 
    
Obdobné je to i na Opavsku, kde rovněž stále sněží a napadlo okolo 15 centimetrů sněhu, místy se tvoří sněhové jazyky. "Pořád jsme v terénu, plužíme, solíme, i když to kvůli neustávajícímu sněžení není moc vidět," podotkl dispečer. Také na Frýdecko-Místecku připadlo asi 15 centimetrů sněhu. "Vše je sjízdné, že by někde stála doprava to ne. Osobní auta projedou, nákladní auta s odpovídající výbavou taky," podotkl dispečer. 
    
Na silnících v Ostravě leží vrstva rozsoleného, místy uježděného sněhu. "Do této chvíle již napadlo bezmála 20 centimetrů sněhu, jedná se o enormní sněhovou "nadílku", s kterou ostravští silničáři bojují od nočních hodin s veškerou dostupnou technikou," uvedl mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř. Připomněl, že silničářům pomáhá i šest hasičských vozidel. 
    
Právě hasiči kvůli sněhu vyjíždějí častěji než obvykle. Během dneška řešili asi tři desítky události. Nejvíce v Ostravě, na Opavsku a Frýdecko-Místecku. Pomáhají při nehodách, ale zasahují i u spadlých větví a stromů. 
    
V pohotovosti je i Horská služba Beskydy, která znovu důrazně varuje před hřebenovými túrami. "Jen za posledních 12 hodin napadlo 35 centimetrů sněhu a stále přibývá další. Přestože meteorologové na tuto skutečnost upozornili a i my jsme vydali varování, turisté stále nedbají vysokého stupně nebezpečí a vstupují do terénu, ve kterém mohou být ohroženi v těchto podmínkách i na životě," upozornil náčelník Radim Pavlica. 
    
Dodal, že hrozí masivní sesuvy sněhové pokrývky, které už nastaly v některých lokalitách. Zároveň mohou na území Beskyd turisty ohrozit mohutné závěje i silný vítr. Vzhledem k počasí hrozí i špatná orientace mimo hlavní značené cesty. 
    
Intenzivní sněžení nepůsobí problémy jen na silnicích a horách, ale zkomplikovalo situaci i fotbalistům ostravského Baníku. Pondělní dohrávka 21. kola první fotbalové ligy mezi Ostravou a Jihlavou byla kvůli sněžení odložena. Náhradní termín zatím není určen. 
 
zdroj: ČTK