Soud řeší zahlazování dopravních přestupků ve Frýdku-Místku

Okresní soud ve Frýdku-Místku řeší zahlazování dopravních přestupků. Machinace v osmi případech údajně prováděla městská policie většinou na přání některého z úředníků či představitelů magistrátu. Většinou se pod koberec zametalo špatné parkování. Obžalovaný je i primátor Michal Pobucký (ČSSD). Ten už dříve obvinění označil za absurdní a účelové. K dnešnímu jednání nedorazil.  

Z návodu ke zneužití pravomoci veřejné osoby či zneužití pravomoci veřejné osoby je obžalováno devět osob. Mezi nimi je například vedoucí odboru dopravy magistrátu, který údajně o zahlazení přestupků žádal, či ředitel městské policie Milan Sněhota. Ten pak přání úředníků plnil. Obžalováni jsou i další lidé, kteří pro své známé žádali o takovouto službu. Z lidí, kteří spáchali dopravní přestupek, je souzen jen jeden. Ostatních sedm se v přípravném řízení přiznalo a jejich stíhání bylo podmíněně zastaveno.
 
"Ředitel městské policie se postaral, že v osmi případech nedošlo k řádnému projednání přestupku. Tyto přestupky byly pouze v počítačovém systému městské policie zaznamenány jako vyřešeny domluvou. Ostatní osoby jsou obžalovány proto, že ho o to požádaly. Popřípadě v jejichž prospěch bylo rozhodnuto," uvedl státní zástupce Ladislav Hradil.
 
Představitelé policie i města se hájí tím, že je v souladu se zákonem vyřešit dopravní přestupek domluvou. To připouští i Hradil. Podle něj ale problém nastal v okamžiku, kdy se vše ze známosti a v klientelistických vazbách řešilo po telefonu. A domluveno tak nebylo nikomu. "Nikdo ze strážníků ani ředitel městské policie s přestupcem nejednal," uvedl.
 
Současný primátor Pobucký figuruje jen u jednoho případu. V té době byl náměstkem tehdejšího primátora a měl strážníky na starost. "Z této pozice věděl, že jeden přestupek byl zahlazen. Nic s tím neudělal, měl na tom osobní zájem. Ředitel jej dokonce informoval, že přestupek byl takto vyřešen," uvedl žalobce. Pobucký se domnívá, že obvinění je vedeno snahou pošpinit jeho jméno a donutit ho k odstoupení z funkce.
 
Advokáti některých obžalovaných dnes zpochybnili fakt, zda by se kvůli možným politickým tlakům měl proces uskutečnit ve Frýdku-Místku. Jeden žádá přesun do Prahy, další pak do Brna. Další advokát navíc zpochybnil složení senátu. U dvou přísedících mu vadí, že jsou bývalí policisté a navíc jsou aktivní v komunální politice. Státní zástupce výtky označil za obstrukce. Předseda senátu Ondřej Běčák námitkám nakonec vyhověl. Hlavní líčení odročil na neurčito. Pravděpodobně bude pokračovat v září. Do té doby se Vrchní soud v Olomouci a Nejvyšší soud v Brně mají vyjádřit k námitkám advokátů.
 
Kauza zahlazených přestupků byla původně řešena společně s dalším korupční aférou, která otřásla frýdecko-místecký magistrát. Obžalováni jsou v ní například náměstek primátora Dalibor Hrabec (nestraník) či ředitel městské policie Milan Sněhota. Oba ČTK řekli, že vinu odmítají. Podle obžaloby byly zmanipulovány zakázky za 20 milionů korun. Soudce oba případy rozdělil. Část související se zakázkami se začala projednávat v pondělí.
 
zdroj: ČTK