Soud ve Frýdku-Místku řeší další část metanolové kauzy

Okresní soud ve Frýdku-Místku dnes začal řešit jednu část metanolové kauzy. Po vypití otráveného alkoholu zemřela v září 2012 žena z Komorní Lhotky, její otec oslepl. V této souvislosti bylo obžalováno šest lidí. Dodavatel lihu, výrobce alkoholu a jeho manželka a pak tři muži, kteří nelegální alkohol dál distribuovali. Původ otráveného lihu ale není známý. Proto není ještě zřejmé, jak případ souvisí s hlavní větví metanolové kauzy. 

"Obžalovaný dodavatel lihu odmítl vypovídat. Neznáme tak původ lihu, ze kterého další muž vyrobil nebezpečný alkohol. Propojení se zlínským případem neznáme. Proto tento případ řešíme samostatně," vysvětlil ČTK státní zástupce Alois Dlouhý. 
    
Dnes projednávaný případ má dvě části. Jednak tragické úmrtí mladé ženy a oslepnutí jejího otce. Druhá řeší dlouhodobou výrobu nelegálního alkoholu a jeho distribuci. Celkem podle žalobce stát vinou pěti obžalovaných přišel na spotřební dani o 800.000 korun. 
    
Obě části spojuje osoba bývalého elektromechanika Stanislava Bažanowského z Českého Těšína. Sedmapadesátiletý muž podle žalobce nakupoval nelegální líh a pak z něj vyráběl alkohol. Vyrobil i několik lahví se smrtícím množstvím metanolu. "Hájí se tím, že alkohol míchal šest let a nikdy neměl problémy. Dá se říct, že tak dlouho chodil se džbánem pro líh, až se ucho utrhlo," uvedl žalobce.
    
Bažanowski podle obžaloby předloni v srpnu pověřil svou manželku Marcelu, aby známému odvezla dvě desítky lahví takto vyrobeného alkoholu. Muž pak čtyři láhve zadarmo předal svému bratrovi, sestře a otci. Právě mladá maminka po vypití jedovatého alkoholu zemřela. Její otec oslepl. 
    
Další část obžaloby se týká výroby alkoholu. Bažanowski líh podle žalobce nakupoval od Daniela Komy ze Staříče na Frýdecko-Místecku. Zda mu Koma prodal i líh s vysokým obsahem metanolu, není jasné. "Je to všechno zmanipulované. Spiknutí," řekl dnes Koma ČTK před začátkem procesu. I on odmítl vypovídat. Další tři obžalovaní podle obžaloby měli na starost distribuci už vyrobených a naplněných lahví. 
    
Koma dodával líh Bažanowskému, který alkohol vyráběl, ochucoval, stáčel a lepil na lahve etikety. V tom mu údajně pomáhala i manželka. Žena to ale odmítá. Lahve pak putovaly k Liborovi Olšarovi, který je předával za účelem dalšího prodeje dalším dvěma překupníkům. Bažanowski byl obžalován z ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a zkrácení daně. Za to může jít do vězení na deset let. Jeho manželka čelí obžalobě z pomoci k těmto zločinům. Ostatní čtyři mohou jít do vězení za zkrácení daně až na osm let. 
    
Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy z nich mají podle obžaloby na svědomí 38. Ve vazbě jsou údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska. Všem hrozí 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. 
 
zdroj: ČTK