Třinecká nemocnice bude mít nové operační sály za 86 mil.

Nové operační sály bude mít v příštím roce krajská nemocnice v Třinci na Frýdecko-Místecku. Rekonstrukce čtyř operačních sálů vybudovaných v roce 1993 začnou letos v listopadu, vše by mělo být hotovo za půl roku. Renovace a vybavení sálů zdravotnickou technikou bude stát 86 milionů korun, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Jiří Martinek (ČSSD). 

"Důvodem pro rekonstrukci operačních sálů je především nevyhovující hygienické hledisko a zastaralé a opotřebené stavební prvky, většinou za hranicí životnosti. Ve špatném stavu je elektroinstalace i vzduchotechnika, chybí dospávací pokoje," popsal důvody pro rekonstrukci ředitel nemocnice Tomáš Stejskal. 
    
Kromě úprav dispozic čtyř operačních sálů budou vybudovány také dva dospávací pokoje se šesti místy. "Provoz operačních sálů bude po organizační stránce změněn tak, aby po celou dobu rekonstrukce byla zabezpečena operativa ve stávajícím rozsahu. V žádném případě se rekonstrukce nedotkne našich pacientů," řekl Stejskal. Podle náměstka Martinka byl loňský rok z hlediska počtu operací pro nemocnici rekordní, její lékaři provedli 6258 operací. 
    
Většinu nákladů na opravy pokryje dotace z EU, zbytek z vlastních zdrojů uhradí nemocnice. Moravskoslezský kraj je zřizovatelem šesti nemocnic, které fungují jako příspěvkové organizace. Od loňského roku tato zdravotnická zařízení fungují v systému takzvaných personálních unií. V praxi to znamená, že dvě samostatně fungující zdravotnická zařízení mají jednoho ředitele. Kraj je rovněž zakladatelem a jediným akcionářem Bílovecké nemocnice. Vlastní také Nemocnici v Novém Jičíně, kterou ale pronajal společnosti Novojičínská nemocnice, jež je členem skupiny Agel. V letech 2013 až 2015 by podle Martinka mělo být do vybavení a modernizace krajských zdravotnických zařízení investováno více než 1,6 miliardy korun, přičemž jen z krajského rozpočtu to bude asi 450 milionů korun, další část financí je například z peněz EU. 
 
zdroj: ČTK