Účastníci Gumballu dostali při jízdě Moravou celkem 20 pokut

Přibližně 20 pokut včera udělila policie účastníkům slavného "tajného" závodu luxusních vozů Gumball 3000, které dnes na trase z Polska do Vídně projely Moravou. Mezi 130 auty byl i známý stroj filmového hrdiny Batmana. Nejčastějším prohřeškem byla sice rychlá jízda, zjištěná pochybení ale nebyla zásadní, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Závod odstartoval o víkendu v Kodani, cíl má v pátek v Monte Carlu. 

Účastníci Gumballu projížděli trasu v ČR po malých skupinkách. První vozy hranici v Chotěbuzi na Karvinsku přejely před 15:00. Poslední cestu Moravou ukončily v Mikulově ve 20:00. 

Právě na jižní Moravě rozdala policie nejvíce pokut. Řidiče vozidel sledovala od Chotěbuzi na Karvinsku. Projeli po trase z Ostravy do Olomouce, dále do Vyškova, přes Brno a v Mikulově pak vjeli do Rakouska. Po celé trase policie měřila rychlost. V Mikulově na výjezdu z ČR policie zpomalila dopravu na 30 kilometrů v hodině, aby mohla vybrané řidiče zastavit. 
    
Na jihu Moravy zaevidovala policie 13 přestupků, za které vybrala přes 30.000 korun. Šest vozů nemělo dálniční známku, šest překročilo povolenou rychlost a jeden řidič dostal pokutu za špatný způsob jízdy. Asi nejvýrazněji překročili řidiči rychlost v Moravskoslezském kraji. Jeden z řidičů překročil povolených 130 kilometrů v hodině o 30, další o 40 kilometrů. 
    
V Chotěbuzi se šestiletý Viktor Nový z Valašského Meziříčí na pár minut stal nejmladším účastníkem závodu, když usedl za volant vozu Porsche Carrera. "Náhodou jsme projížděli kolem. Jedeme z Polska domů. Viděli jsme tady odstavená auta. Malý se chtěl podívat," řekla ČTK chlapcova matka. Vozy totiž zastavovaly u budov hraničního přechodu a řidiči tam kupovali dálniční známky. Nízké silné vozy se zlatými polepy strhávaly pozornost a neunikly ani malému blonďatému chlapci. Přiběhl k černému Porsche a nadšeně mával na posádku pocházející z Ruska. Řidič mu pak na chvíli přepustil své místo. 
    
Mezi diváky se ocitl i Jan Gomola z Dobré na Frýdecko-Místecku. Ten ale nepřijel náhodou. O závodě slyšel, je jeho fanouškem a luxusní sportovní auta se mu líbí. Zajímavé pro něho jsou i některé posádky. "Četl jsem, že letos startovné, které na české koruny vychází na milion korun, zaplatil i americký herec David Hasselhoff či pilot Formule 1 Kimi Räikkönen z Finska. Potkat tak Räikkönena, to by bylo něco," svěřil se ČTK mladý muž. 
    
Už v pondělí skončila cesta pro Lamborghini LP 670-4 SV, jehož řidič ztratil nad autem kontrolu, prorazil oplocení a narazil do stromu. Havárie se obešla bez zranění. Ve středu havaroval v Lotyšku za silného deště další vůz. Jeho řidič jel podle serveru www.auto.cz údajně podle předpisů. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn. 
 
zdroj: ČTK