V Dobré mají nové zvony, staré darují farnostem v Čechách

Několikaleté úsilí o obnovu místního kostela svatého Jiří nyní farnost v Dobré na Frýdecko-Místecku završila pořízením tří nových zvonů. Ve věži nahradí tři kovové zvony odlité ve Vítkovických železárnách v roce 1920, které nakonec zamíří do Čech, řekl dnes ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Nové zvony ponesou jména svatý Jiří, svatý Antonín a Panna Maria. Svatý Jiří dostal jméno podle farního kostela, svatý Antonín podle dřeveného kostelíka na Prašivé a Panně Marii je zasvěcena kaple v Nižních Lhotách.
 
"Za první světové války byly odvezeny z kostela tři původní zvony. Dva v roce 1916 a třetí v roce 1917," připomněl farář Bohumil Vícha. Kovové bezejmenné zvony tak ty původní nahradily na devět desetiletí.
 
Kostel byl ale v roce 2012 opraven, má nové krovy, střešní krytinu, fasádu i nátěry oken a dveří. Loni byl kompletně vymalován interiér kostela. Po opravě se tak farníci rozhodli, že si za peníze ušetřené z nedělních sbírek koupí zvony nové.
 
"Na malém zvonu se nám dvakrát za sebou utrhlo srdce, proto jsme po dokončení oprav rozhodli, že necháme odlít tři nové zvony," řekl kněz. Všechny tři požehná 13. prosince biskup František Václav Lobkowicz.
 
Nazmar nepřijdou ani tři plechové zvony, které se při instalaci nových z věže sundají. "Bylo nám líto zvony dávat do šrotu, proto jsem je nabídl farnostem v českých diecézích k využití," uvedl Vícha.
 
Jako první zareagovala farnost Liběšice v litoměřické diecézi. "Jejich kostel nemá od války žádný zvon a na odlití nového nemají peníze. Klidně by si v Liběšicích vzali všechny tři, ale ozvaly se ještě další farnosti z královéhradecké diecéze, které se tak o naše zvony podělí," řekl Vícha. Farnosti, které si zvony z Dobré pověsí na věže svých kostelů, k nim dostanou i elektrické motory, jež zajišťují jejich rozhoupání.
 
"Motory byly ve věži kostela měněny před 20 lety a novým uživatelům ještě dobře poslouží. K novým zvonům zvonař Josef Tkadlec z Halenkova na Vsetínsku dodal nové, takzvané lineární motory. Tento nejmodernější systém věrně napodobuje rozhoupávání zvonu lidskýma rukama," řekl Siuda.
 
zdroj: ČTK