V Hukvaldech začaly Janáčkovy Hukvaldy, přijede řada cizinců

V hukvaldském kostele svatého Maxmiliána začal dnes mezinárodní festival Janáčkovy Hukvaldy. Zahájilo jej Janáčkovo kvarteto skladbou Leoše Janáčka Listy důvěrné. Pořadatelé zaznamenali velký zájem ze zahraničí. Vysvětlují si to výročím 160 let od skladatelova narození. Přijedou návštěvníci z Japonska či Austrálie. Festival potrvá do 20. července.

"Zájem cizinců je nebývale velký. Na dnešním zahajovacím koncertě máme hosty z Austrálie, Japonska, Rakouska a Francie. Celkem jsme prostřednictvím našich internetových stránek do vzdálenějších zemí prodali tři desítky vstupenek. Další prodala síť, jejíž služby využíváme," řekl místopředseda správní rady Fondu Janáčkovy Hukvaldy Dariusz Jedrzejski. Podle něj je velký zájem cizinců způsobem především výročím 160 let, které přesně dnes od narození slavného skladatele uplynuly.
 
Pořadatelé festivalu do prodeje dali 2500 vstupenek. Zatím se jich v předprodeji prodalo zhruba 900. "Tradičně je velký zájem o vstupenky na místě," doplnil Jedrzejski. Vyprodán je zatím jen koncert houslisty Pavla Šporcla, kterého doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava. "V případě pěkného počasí se uskuteční v amfiteátru. Pak ještě budeme lístky prodávat na místě," řekl.
 
Jednadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy nabídne 12 koncertů. Na většině z nich zazní skladby rodáka z Hukvald Leoše Janáčka. Organizátoři program sestavovali i s ohledem na fakt, že rok 2014 je Rokem české hudby. Vystoupí například Janáčkův komorní orchestr a 110 let existující Pěvecké sdružení moravských učitelů. Představí se i sólista hrající na lesní roh Radek Baborák.
 
Z USA pochází dirigent Paul Mauffray, který povede Janáčkovu filharmonii a s ní Šporcla. Při jejich společném koncertu zazní Janáčkovy Lašské tance či Fantazie pro housle a orchestr Josefa Suka. Koncerty se konají na několika místech v Hukvaldech, ve Frýdku-Místku a v Příboru. Vstupenky na festival mohou zájemci využít k bezplatné prohlídce hradu Hukvaldy.
 
zdroj: ČTK