V Moravskoslezském kraji bude post senátora obhajovat jen Sušil

Ze současných tří senátorů zvolených v roce 2008 v obvodech Ostrava-město, Frýdek-Místek a Karviná bude svůj mandát v podzimních volbách obhajovat jen senátor Radek Sušil z Karviné. Lékaře do boje o senátorské křeslo opět vysílá ČSSD. Další strany kandidující i před šesti lety letos sázejí na nové kandidáty, vyplynulo z jejich vyjádření.

Senátní volby v roce 2008 vyhrál v Ostravě Petr Guziana z ČSSD. Senátor však v dubnu ze strany odešel a založil si hnutí Šance. Sociální demokraté se rozhodli letos vsadit na místostarostu ostravské městské části Poruba Petra Mihálika. Proti němu se postaví za ANO lékař Peter Koliba, lidovci vyšlou do boje ředitele Charity České republiky Lukáše Curyla a komunisté technologa Petra Gajdáčka. Za ODS bude o hlasy voličů usilovat prezident sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš. Svého zástupce vyšle i místní hnutí Ostravak, kterému se v roce 2012 podařilo v senátorských volbách uspět s horolezcem Leopoldem Sulovským. Nyní se chce pokusit na předchozí úspěch navázat a senátorského kandidáta tak znovu postaví, šanci dá ekologovi a biologovi Radimu Žebrákovi.
 
Svůj mandát už nebude obhajovat ani senátorka Eva Richtrová (ČSSD), vítězka voleb z roku 2008. Bývalá primátorka Frýdku-Místku bude znovu jedničkou kandidátky ČSSD v komunálních volbách. Sociální demokraté tak do senátorských voleb vyšlou ředitele a zakladatele cestovní kanceláře Jiřího Hájka, ANO podnikatele Stanislava Fridricha, lidovci starostu Dobré Jiřího Carbola, který má navíc podporu Strany zelených, jenž sama vlastního kandidáta stavět nebude. Komunisty bude zastupovat právník Ivan Vrba a ODS prezidentka občanského sdružení Kiwanis Eva Pastušková.
 
Současný senátor a lékař Sušil z ČSSD naopak bude senátorské místo obhajovat v senátním obvodu Karviná. O přízeň voličů bude usilovat spolu s dalším lékařem Martinem Gebauerem (ANO), farářem Slezské církve evangelické augsburského vyznání Vladislavem Szkanderou (KDU-ČSL), horníkem Tomášem Gallikem (KSČM) a vysokoškolským pedagogem Wernerem Bernatíkem za ODS. TOP 09 zatím jména svých kandidátů v regionu nezveřejnila.
 
zdroj: ČTK