V srpnu se stalo 3075 pracovních úrazů, o 901 méně než loni

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) evidoval v srpnu 3075 pracovních úrazů, o 901 méně než loni ve stejném měsíci. Je to pokles o 22,7 procenta. V sedmi případech šlo o smrtelný pracovní úraz, loni jich bylo 13. ČTK o tom dnes informovala Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP v Opavě. 

Nejvíce pracovních úrazů (418) se stalo v Jihomoravském kraji, nejméně (78) v Karlovarském kraji. "Závažný pracovní úraz, v jehož důsledku byl zaměstnanec hospitalizován déle než pět dní, utrpělo 124 pracovníků, z toho tři cizinci," uvedla Foltisová. Jeden cizinec byl mezi zaměstnanci, kteří úraz nepřežili. Celkem se zranilo 66 cizinců. 
    
Inspektoři SÚIP provedli v srpnu 4674 kontrol u zaměstnavatelů. "Za zjištěná porušení předpisů navrhly oblastní inspektoráty práce pokuty v celkové výši 34,079 milionu korun," uvedla Foltisová. Pokuty dohromady za více 22 milionů korun se týkají zákona o zaměstnanosti, k čemuž patří i kontrola nelegálního zaměstnávání. Pokuty za více než 7,5 milionu spadají k úseku kontroly pracovních vztahů a podmínek a pokuty za 4,3 milionu k bezpečnosti práce. 
 
zdroj: ČTK