V Třineckých železárnách prasklo potrubí a unikl z něj plyn

V Třineckých železárnách (TŽ) v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes okolo 08:00 prasklo potrubí vedení z vysoké pece a unikl z něj vysokopecní plyn. Nikdo při tom nebyl zraněn, ani ohrožen na životě. Plyn unikl do vzduchu, kde se rozptýlil. ČTK to řekla mluvčí TŽ Petra Jurásková. 

Řekla, že zaměstnance nebylo nutné evakuovat. Závodní ulice, která vede inkriminovaným místem, byla uzavřena, ale spíše z preventivních důvodů. Postupně byla ulice opět otevřena pro automobily a později i pro pěší. 
    
"Okamžitě byl snížen tlak, takže plyn z potrubí přestal unikat. Situaci monitorujeme, koncentrace plynu jsou v okolí pece nulové," řekla mluvčí. Oprava potrubí by podle ní měla být hotova během dopoledne. 
    
Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. "V okolí železáren hasiči monitorovali, zda nevznikají zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého. I vzhledem k velmi příznivým povětrnostním podmínkám nebylo evidováno žádné zranění ani zasažení lidí v areálu či mimo něj. Nemusel být evakuován ani jeden obyvatel Třince," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. 
    
Na místě byly i posádky záchranné zdravotnické služby, zasahovat ale nemusely. "To je standardní postup při událostech tohoto charakteru. Posádky jsou tam proto, aby se minimalizovala časová ztráta, kdyby tam byl někdo postižený," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Dodal, že dnes se zdravotníci vrátili na základnu, aniž by někoho ošetřili. 
    
Vysokopecní plyn je plyn, který odchází z vysokých pecí. Obsahuje velké množství jedovatého oxidu uhelnatého a může být výbušný. 
 
zdroj: ČTK